Obróbka metalu - plotery frezujące

przez oprogramowanie maszyny, często nie wystarcza by osiągnąć pożądany efekt. Posługując się ploterem frezującym, mimo zadziwiającej technologii jego wykonania, nie możemy zapominać że jest to tylko bezmyślne ur

Obróbka metalu - plotery frezujące

Skrawanie za pomocÄ… frezu

Wykonując modele na frezarkach CNC, należy posiadać sporą wiedzę o narzędziu którego używamy. Samo sprawienie by dany projekt został przyjęty przez oprogramowanie maszyny, często nie wystarcza by osiągnąć pożądany efekt.

Posługując się ploterem frezującym, mimo zadziwiającej technologii jego wykonania, nie możemy zapominać że jest to tylko bezmyślne urządzenie. Jeżeli karzemy mu frezować coś, czego nie będzie w stanie i tak spróbuje, nie zastanowi się nad tym dwa razy. Dlatego właśnie musimy zwrócić uwagę, czy ustawiony przez nas program frezując jest wykonalny przy danej głowicy frezującej i skrawanym materiale.

Zdawać by się to mogło oczywiste i nie warte wzmianki, ale jeśli zapomnimy o tym choć raz, możemy "usmażyć" całą maszynę, która jednak do tanich na pewno nie należy.


Modele dla obrabiarek - wskazówki

W trakcie pracy z maszynami CNC, możemy nie natknąć się ani razu na problem związany z modelem - przeważnie są to małe elementy o nikłym stopniu skomplikowania. Co się dzieje, kiedy jednak chcemy wyfrezować coś bardziej złożonego? Na co należy zwrócić uwagę?

Przede wszystkim, nie należy podchodzić do modelu tylko pod kątem wykorzystania docelowego, jako elementu maszyny czy konstrukcji. Musimy go tak zaprojektować, żeby stadium pośrednie - wykonanie na ploterze frezującym - również było możliwe.

Jeśli element ma skomplikowane wnętrze, prawdopodobnie trzeba będzie to rozdzielić na dwa podzespoły. Jeśli ma niestabilny kształt, na przykład kuli, trzeba będzie w projekcie dorobić tymczasowe podpórki. to samo w przypadku kształtu który sam nie utrzyma swojej wagi.

Wierzcie mi, warto pamiętać o tych rzeczach, nigdy nie wiadomo kiedy dostaniecie do wykonania element przy którym się one przydadzą.


Obrabiarki stołowe - wiercenie

W świecie ploterów frezujących i specjalistycznych frezarek CNC czasem pozostaje nieco miejsca na nie tak wielozadaniowe maszyny, jednakże wielce wyspecjalizowane i potrzebne w niektórych przypadkach. Wiertarki stołowe są jednym z takich przykładów - ich zastosowanie jest ograniczone, ale jeśli już są potrzebne wykonują niezwykle precyzyjną pracę najwyższej jakości.

Całość opiera się na sztywnej konstrukcji ramowej i szynie prowadzącej wiertło tylko w jednym kierunku - góra-dół. Sprawia to że otwór jest zawsze w idealnej płaszczyźnie i taki jak średnica wiertła - bez niepotrzebnych odchyłek. Element który wiercony - przeważnie o większych gabarytach lub twardszym materiale, który uniemożliwia jego swobodną obróbkę w innych maszynach - jest tymczasowo usztywniany w ramie i dokładnie pozycjonowany, następnie wiertło wraz z chłodziwem i tubą odprowadzającą opiłki biorą się do pracy. Wszystko efektywnie i przede wszystkim precyzyjnie.