Na szybko: pompy ciepła, wentylacja i klima

.Zasada działania pomp ciepła i instalacji rekuperacjiPompy ciepła i instalacje rekuperacji to jedne z najczęściej wybieranych przez klientów alternatywnych sposobów na pozyskanie ciepła z innych źródeł niż na przykła

Na szybko: pompy ciepła, wentylacja i klima pompy ciepła gdańsk
Istnieje wiele rodzajów pomp ciepła, jedne bardziej, drugie mniej wydajne. Ich montaż jednak wymaga niemałego doświadczenia, dlatego należy wynająć firmę, która montuje .

Zasada działania pomp ciepła i instalacji rekuperacji

Pompy ciepła i instalacje rekuperacji to jedne z najczęściej wybieranych przez klientów alternatywnych sposobów na pozyskanie ciepła z innych źródeł niż na przykład ogrzewanie piecem gazowym. Każdy z tych sposobów opiera się na wymianie ciepła pomiędzy przestrzenią, w której jest wyższa temperatura a chłodniejszym otoczeniem.

Urządzenia do manipulowania temperaturą w pomieszczeniach, jak możemy nazwać pompy ciepła czy rekuperatory, co prawda nie należą do najtańszych na rynku, ale pozwalają na prawdziwe oszczędności. Jest to jednak dość alternatywny sposób na wykorzystanie ciepła na przykład powstającego w pomieszczeniu. W związku z tym dobór i montaż tego rodzaju urządzeń musi być przeprowadzony przez ekspertów w tym zakresie.


Ogrzewanie C.O.

We współczesnym rozumieniu jest to dostarczenie ciepła do elementów grzejnych zlokalizowanych w docelowych pomieszczeniach za pomocą gorącej wody. Jednak zakres tego pojęcia jest szerszy ? jest to dystrybucja ciepła po budowli, uzyskanego z przetworzenia paliwa w jednym, specjalnie przeznaczonym do tego pomieszczeniu, kotłowni, w tym przypadku piec nazywany jest kotłem centralnego ogrzewania, a elementy przekazujące ciepło w pomieszczeniach to grzejniki (tzw. potocznie ?kaloryfery?). Do rozprowadzania ciepła wykorzystuje się wodę, parę wodną lub powietrze. Stosuje się systemy obejmujące jedno mieszkanie (centralne ogrzewanie etażowe), jeden budynek, kilka budynków, a nawet całe miasta.

W instalacjach obejmujących jeden budynek woda może krążyć w wyniku zmian gęstości przy zmianach temperatury (CO grawitacyjne) lub jej przepływ jest wymuszany pompą. W większych instalacjach stosuje się wyłącznie systemy z wymuszonym obiegiem. Z uwagi na to, iż ogrzewanie grawitacyjne wymaga zastosowania rur o większej średnicy i większej powierzchni grzejników (znacznie mniejszy przepływ czynnika grzewczego przez grzejniki), obecnie prawie w ogóle nie jest stosowane. Także w małych budynkach (np. domach jednorodzinnych) stosuje się obieg wymuszony.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ogrzewanie


Z wnętrza Ziemi

Energie geotermalna od stulecie jest wykorzystywana przez ludzi do ogrzewania. Świetnym przykładem mogą być antyczne łaźnie w Japonii czy Chinach, które korzystają jedynie z ciepła z wnętrza ziemi do ogrzania wody w zbiornikach wodnych. Człowiek jednak od niedawna zaczął wykorzystywać potencjał drzemiący pod ziemią w postaci źródła ciepła dla domów mieszkalnych. Wcale nie wymaga to jakiś specjalnych warunków cz predyspozycji danej szerokości geograficznej.

Na działce, gdzie stoi nieruchomość wywierca się kolejne otwory, które pobierają ciepło spod ziemi i transferują je do naszego mieszkania za pomocą pompy ciepła. Całość jest bezobsługowa i automatyczna, oraz spełnia funkcję ogrzewania i chłodzenia w zależności od pory roku.