IKEA - co o niej wiesz?
IKEA ? przedsiębiorstwo zajmujące się głównie sprzedażą detaliczną oraz produkcją mebli, a także artykułów dekoracyjnych. Zostało założone przez Ingvara Kamprada w 1943 r. Jego firma powstała jako akronim od wyrazów: Ingvar Kamprad (imię i nazwisko założyciela) oraz Elmtaryd i Agunnaryd (farma i miejscowość (parafia), w której się wychował). Wielki słownik ortograficzny PWN (2006) dopuszcza pisownię IKEA oraz Ikea.
Wszystkie spółki tworzące grupę IKEA, należą do holenderskiego koncernu INGKA Holding, którego właścicielem jest fundacja Stichting INGKA1.
Polska jest drugim po Chinach najważniejszym producentem mebli sprzedawanych w sklepach IKEA na całym świecie2. Pierwszy kontrakt na produkcję mebli IKEA zawarła z przedsiębiorstwem państwowym Fameg w 1961, w 2010 współpracowała z 60 polskimi producentami mebli.
Ingvar Kamprad, założyciel IKEA, jako nastolatek był związany z nazistowskim ugrupowaniem Nysvenska Rörelsen. W 1994 r. w liście do pracowników swojej sieci nazwał ten incydent ?największą pomyłką swojego życia?16.
Z końcem 1997 roku szwedzka telewizja wyemitowała film o wykorzystywaniu pracy dzieci w zakładach produkujących dla przedsiębiorstwa IKEA w Wietnamie i na Filipinach. IKEA nie zerwała jednak współpracy z tymi podmiotami argumentując, że w tych krajach prawo zezwala na takie praktyki17. W katalogu produktów z 2001 r. przedsiębiorstwo napisało: ?Praca dzieci w dzisiejszych czasach jest nie do zaakceptowania, choć w kilku krajach, gdzie odbywa się nasza produkcja jest rozpowszechniona?18. Dietrich Garlichs, przewodniczący UNICEF Niemcy, stwierdził: ?Tak, IKEA finansuje projekty UNICEF. Ale to nie oznacza automatycznie, że przy produkcji dla IKEA nie pracują dzieci?18.
Johan Stenebo, były bliski współpracownik założyciela, napisał książkę Sanningen om IKEA (Prawda o IKEA), w której zarzucił Ingvarowi Kampradowi m.in. pranie brudnych pieniędzy i rasizm19.
Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/IKEA
Kto nie lubi się urządzać?
Urządzenie mieszkania to fajna sprawa, jest tyle rożnych styli i ciekawych dodatków - nic tylko wybierać, decydować i kupować. Niestety często takie podejście kończy się nieciekawie - kasą wyrzuconą w błoto, brakiem harmonii we wnętrzu i kacem moralnym (że się tyle pieniędzy na głupoty wydało). Jak uniknąć tych błędów? Przede wszystkim ważna jest konsekwencja w stylu. Co prawda eklektyczne wnętrza są bardzo fajne, ale naprawdę mało kto potrafi z wyczuciem łączyć style. Najlepiej zdecydować się na jasne kolory ścian (najlepiej białe), dobrze sprawdzi się szarość, drewniana podłoga z bielonego drewna, neutralne płytki. Lubisz kolor? Super - kup kolorowe zasłony, dywany, poduszki, czy też krzesła. Jeśli lubisz szaleć z dodatkami, baza musi być neutralna.
Styl prowansalski a vintage
Do stylu retro można podpiąć również inne style. Sporo takich elementów znajdziemy w stylu skandynawskim, ale jeśli nie pasuje nam ta estetyka, możemy poszukać inspiracji w innym klimacie. Świetnym pomysłem jest styl prowansalski - jest mocno wakacyjny, pastelowy i właśnie z elementami vintage. Kojarzy się przede wszystkim z lawendą i pastelowymi odcieniami, z kratką vichy i bielonym drewnem. Jest dość rustykalny, ale można go również wprowadzić do bardziej dystyngowanych wnętrz. Świetnie sprawdzi się w kuchni, jeśli jest urządzona w neutralnych kolorach. Ten styl to dużo drewna, naturalności i sielskości, jest bardzo kobiecy. Warto poszukać dodatków w sklepach internetowych i wzbogacić swoje wnętrze.