wycieczka sharm

Siła przyciągania

wycieczka sharm Mnóstwo hoteli i różnym standardzie, all inclusive, baseny i wspaniałe, ciepłe morze - właśnie to co roku przyciąga tłumy.
Nie zapominajmy o piramidach - na pewno warto obejrzeć je na własne oczy i przywieźć pamiątkowe zdjęcia. Ciekawa jest także kultura tego kraju - pyszne jedzenie, taniec brzucha, lokalne targi. Atrakcji z pewnością nie zabraknie - czy warto pojechać do Egiptu? Jeśli jesteś pasjonatem historii, kultury arabskiej, czy też po prostu chcesz odpocząć w dobrym hotelu - to zdecydowanie propozycja dla ciebie.

Poznaj historiÄ™ tego miejsca

Strategiczne położenie Szarm el-Szejk doprowadziło do przekształcenia małej wioski rybackiej i utworzenia, po II wojnie światowej, egipskiej bazy marynarki wojennej. W 1956 roku podczas konfliktu z Izraelem Egipt stracił tę ówczesną osadę rybacką, która w 1957 roku powróciła do Egiptu.
Do 1967 r.

stacjonowały tu siły pokojowe ONZ.

W obecnej dzielnicy Hadaba w roku 1960 mieścił się egipski garnizon wojskowy. W 1967 roku w jej okolicach nastąpiła blokada morska Cieśniny Tirańskiej, ogłoszona przez egipskiego prezydenta Nassera, uniemożliwiająca żeglugę izraelskich statków po Morzu Czerwonym.

Doprowadziło to do wojny z Izraelem, w wyniku której Izraelczycy zajęli półwysep Synaj wraz z Szarm el-Szejk (wówczas mała osada rybacka).
Z okazji jego zdobycia ułożono popularną izraelską piosenkę Szarm el-Szejk. Wkrótce Izraelczycy rozbudowali tę osadę. Po roku 1967 powstało miasto.

Nazywało się Ofira (hebr: ??????) ? od biblijnej krainy Ofir.

Nazwa ta była w użyciu do 1982 roku.

Ofirę zamieszkiwało wówczas 500 żydowskich rodzin (ok.

2 tys.

osób).
14 maja 1968 roku otwarto lotnisko wojskowe Sił Powietrznych Izraela pod hebrajską nazwą Ofira, a w 1976 roku otwarto cywilny port lotniczy Ofira.
Głównym celem inwestycji Izraelczyków w tym miejscu było uniemożliwienie Egiptowi blokowania Cieśniny Tirańskiej oraz kontrolowanie szlaku drogowego pomiędzy Ejlatem a wybrzeżem Zatoki Sueskiej.
Ważną rolę zaczęła odgrywać turystyka, bowiem wpływy z niej wykorzystywano do finansowania kosztów izraelskiej okupacji wojskowej i osadnictwa na Synaju. Pod koniec lat 70 XX w. wybudowano port morski Szarm el-Szejk.Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Szarm_el-Szejk#Historia

Dobra pora na Egipt

Ostatnio ceny wycieczek do Egiptu znacznie spadły.
Mimo wcześniejszych problemów, obecnie jest tam bardzo bezpiecznie. Zresztą - nigdy zamieszki nie miały miejsca blisko ośrodków dla turystów. Ten kraj jest wręcz idealny na zimowe wakacje - z dala od paskudnej pogody i zimna, mnóstwo Słońca, ciepło i morze - idealny pomysł na ferie zimowe lub święta.

Z pewnością warto zobaczyć ten kraj, poznać unikalne na skalę światową zabytki, czy też po prostu nic nie robić poza odpoczywaniem.

.
Dodane: 29-05-2016 09:14

Tagi: sharm wycieczki sharm el sheik szarm el szejk egipt

Widok do druku:

wycieczka sharm