O dywanach perskich z Wikipedii
Dywan perski ? ciężka, ręcznie tkana tkanina dekoracyjna z obszaru Persji, zdobiona motywami roślinnymi, scenami figuralnymi i zwierzęcymi, wytwarzana z wełny lub jedwabiu na osnowie bawełnianej lub wełnianej. Różne rodzaje dywanów wytwarzanych w Iranie nazywane są najczęściej od nazw miejscowości gdzie są produkowane, np. Hamadan, Kerman czy Sziraz.
Tradycyjna sztuka tkania dywanów perskich jest narodowym dziedzictwem kulturowym Iranu. W 2010 roku sztuka tkania dywanów z Farsu oraz z Kaszanu zostały wpisane na na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Dywan_perski
Ozdobne dywany przeznaczone do pokojów gościnnych
Pokoje gościnne stanowią te domowe pomieszczenia, w których przyjmowani są goście, dlatego są one traktowane jako wizytówka każdego domu. W związku z tym domownicy starają się urządzić te pomieszczenia w sposób jak najbardziej nowoczesny. Korzystają na tym producenci różnych mebli i domowych ozdób, wypuszczając do sprzedaży wiele różnych produktów ozdobnych. Wśród nich można wyróżnić dywany, które posiadają mniej lub bardziej ozdobny charakter i mogą być kupowane w różnych rozmiarach.
Dlatego bardzo często w kupnie dywanu do domu korzystają wszyscy jego mieszkańcy i rodzinnie podejmowana jest decyzja o tym, w jakim miejscu pokoju gościnnego taki czy inny dywan położyć. Zdarza się również, że o różnych porach roku kładzione są w takim pokoju różne dywany.
Encyklopedia i tkanina
Tkaniny, w odróżnieniu od pozostałych typów płaskich wyrobów włókienniczych, powstają zawsze z dwóch układów nitek - osnowy i wątku. Połączenie tych dwóch układów według określonego porządku (splotu) tworzy strukturę tkaniny. Właściwości nitek osnowy i wątku wpływają na właściwości wytworzonej z nich tkaniny. Zatem podstawowe parametry struktury tkaniny to:
Splot tkacki ? wpływa na wygląd i przeznaczenie tkaniny. Możliwość łączenia splotów powoduje, że otrzymuje się olbrzymią liczbę rozwiązań splotowych tkanin o różnym przeznaczeniu.
Liczność (gęstość) osnowy i wątku ? wpływa na elastyczność i przepuszczalność tkaniny.
Wrobienie osnowy i wątku ? w tkaninie nitki osnowy i wątku oplatają nitki układu przeciwnego, tworząc linię falistą. Wskutek tego długość nitki osnowy w 1 metrze tkaniny jest nieco większa niż 1 metr, a długość pojedynczego wątku jest większa niż szerokość tkaniny. Różnica ta zależy od splotu tkackiego, liczności nitek osnowy i wątku, grubości nitek oraz techniki wytwarzania.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Tkanina