stwardnienie rozsiane

Czym jest ? Jest to przewlekła choroba autoimmunologiczna, niestety badacze nie wiedzą co ją powoduje.
Co jeszcze można wiedzieć o tej chorobie? Zapraszam do czytania.

Metody leczenia interferonem

stwardnienie rozsianeSkutecznych metod leczenia SM jest kilka i należą do nich między innymi interferony, które uznawane są za najskuteczniejszą dzisiaj metodę leczenia objawowego tej choroby.

Interferon beta jest obecnie stosowany w Europie oraz Japonii, gdzie pomaga setkom pacjentów powstrzymać rozwój choroby. Leczenie w ramach programu NFZ trwa dwa, trzy lata, po tym czasie należy samemu opłacać 100% ceny leków.

To samo tyczy się osób powyżej 40 roku życia, leki dla takich chorych nie są refundowane.

Układ nerwowy - definicja z Wikipedii

Układ nerwowy (łac. systema nervosum; ang.

nervous system) ? zbiór wyspecjalizowanych komórek, pozostających ze sobą w złożonych relacjach funkcjonalnych i strukturalnych, odpowiadający za sterowanie aktywnością organizmu.

Układ nerwowy jest w stanie wykryć określone zmiany zachodzące w otoczeniu i wywołać w związku z tym odpowiednią reakcję organizmu. Jest zbudowany z komórek nerwowych oraz komórek glejowych. Z punktu widzenia histologii, zbiór komórek nerwowych bywa nazywany tkanką nerwową, zaś zbiór komórek glejowych ? tkanką glejową.

Jednak komórki nerwowe i glejowe nie są od siebie odseparowane, ale razem tworzą zwartą masę, stąd też wielu autorów uważa, że rozdzielanie układu nerwowego na dwie tkanki jest niepoprawne, nierzeczywiste i w związku z tym przyjmują istnienie w układzie nerwowym tylko jednej tkanki nerwowej, którą tworzą zarówno komórki nerwowe, jak i glejowe.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Układ_nerwowy

Diagnoza układu nerwowego

Choroby układu nerwowego to zazwyczaj bardzo poważna sprawa, której nie należy bagatelizować.

jeżeli mamy jakikolwiek podejrzenie, że coś może być ni tak z naszym układem nerwowym to koniecznie powinniśmy się udać do specjalisty.

Neurolog zbada nas i ewentualnie rozwieje wszelkie obawy. Neurolodzy korzystają z różnych metod diagnostycznych, jedną z podstawowych jest wykonywanie przez pacjenta serii ruchów na stojąco i na leżąco.

Sprawdza się tez przewodnictwo nerwowe oraz robi badania krwi oraz tomografię mózgu lub kręgosłupa w poszukiwaniu zapaleń i zmian mogących świadczyć o chorobie układu nerwowego..

Dodane: 30-08-2016 13:28

Tagi: medycyna leczenie stwardnienie rozsiane SM choroba

Widok do druku:

stwardnienie rozsiane

Poprzednie wpisy:

Następne wpisy: